top of page

Rozhovor | DOMOPLAN, investice do výstavby prémiových nemovitostí a rekreace

Se zakladatelem developerské společnosti Domoplan Tomášem Vavříkem jsme hovořili o nejnovějších stavebních projektech, prémiových službách spojených s pronájmem apartmánů, expanzi do zahraničí a samozřejmě také o investičních plánech stejnojmenného fondu, který svým klientům nabízí zhodnocení okolo osmi procent ročně.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte

  • jak se Tomáš Vavřík dostal k developmentu

  • proč hledají pouze unikátní lokality a jak s nimi pracují

  • v jakém poměru je ve fondu zastoupeno rezidenční bydlení a apartmány/aparthotely

  • které projekty jsou ve fondu a proč jich je z celkových 21 ve fondu pouze 12

  • kolik dalších bytů se chystají postavit v nejbližší době

  • jak velký by měl být fond Domoplan do konce roku 2022

  • kolik nového kapitálu se daří fondu získávat každý měsícRozhovor si můžete poslechnout také v podcastových aplikacích Spotify, Apple podcast a Google podcast nebo si základní body přečíst.


Spotify


Apple podcast


Google podcast

Jak jste se dostal k developmentu?


Přišel jsem původně z úplně jiného oboru – pracoval jsem v cestovním ruchu. Když jsem ale rekonstruoval prvorepublikový řadový dům pro vlastní bydlení, činnosti s tím spojené mě zaujaly natolik, že jsem se tomu chtěl věnovat dál. Za 15 let jsem se postupně vypracoval a z koníčku se stala profese, což je asi přání většiny lidí. Dnes se developmentu věnuji naplno – Domoplan je společnost, která má jedenadvacet projektů, staví skoro tisíc bytů a její kapitál ve výstavbě přesahuje devět miliard.


Podívejme se blíže na investiční strategii fondu. Domoplan se zaměřuje primárně na rezidenční bydlení, tedy výstavbu bytových domů. Jaký je aktuální stav a co plánujete do budoucna?


V Domoplanu se soustředíme na bytovou výstavbu, vedle toho ale realizujeme i rodinné domy. V poslední době se nám stále více rozrůstá také divize „servisovaných“ apartmánů. V současnosti je stavíme především na horách, ale plánujeme je rozšířit i do měst, navíc v rámci několika různých segmentů včetně domů pro seniory nebo studenty. Trend tzv. aparthotelů k nám přišel z Itálie a Rakouska. Řadu lidí zaujala možnost koupit apartmán, který má zajištěné všechny potřebné služby, moci v něm trávit několik týdnů v roce a po zbytek doby ho pronajímat. To mohou snadno udělat přes naši společnost MyResorts, která investorům zajišťuje kompletní servis a zhodnocuje jim kapitál sedmi osmi procenty za rok. Zájem o tento koncept potvrzuje skutečnost, že naše produkce se z 20 apartmánů rozšířila na pět aparthotelů – a aktuálně spouštíme výstavbu asi 400 apartmánů.


Mezi naše nejnovější projekty patří Lesní stráně, což je na Ramzové v Jeseníkách. Jde o čtyřhvězdičkový aparthotel s lesním wellness. Je to unikátní architektonický počin s neméně unikátní službou, protože zmíněné wellness je zasazené skutečně přímo v lese. Jsou tam speciální buňky, ze kterých lidé při procedurách uvidí ven, přičemž uvnitř budou mít naprosté soukromí. Prodej zahajujeme příští měsíc. Podobný projekt připravujeme Na Bukovce v Orlických horách, přímo na sjezdovce.


Aktuálně také dokončujeme akvizice v Chorvatsku, konkrétně v letovisku Svatý Filip a na ostrově Pag. Pobočky Domoplanu totiž máme i v Chorvatsku a Srbsku. Vedle rezidenčního bydlení v Záhřebu se chceme soustředit na aparthotely, které budou spojovat to nejlepší z hor a moře. Cílem je, aby si klienti mohli koupit apartmán v Chorvatsku nebo Srbsku a nechat si ho provozovat úplně stejným způsobem jako apartmán na horách v České republice. Mimochodem, Bělehrad aktuálně patří mezi nejvíce rostoucí turistické destinace a neuvěřitelně rychle se rozvíjí.


Jaké je složení portfolia fondu, pokud jde o rezidenční bydlení a aparthotely?


Devadesát procent tvoří rezidenční bydlení. Máme dokončených více než 20 projektů, z toho ve fondu jich je v této chvíli asi 12, protože ve fondu jsou pouze takové, u kterých jsou vyřízená územní řízení nebo – ve většině případů – stavební povolení. To znamená, jsou to projekty, který mají jasně daný čas zahájení a ukončení. Jen v současné době stavíme asi 800 bytů. Celkově jich máme během nejbližších tří let plánovaných přes pět tisíc, z toho asi 300 apartmánů. Aparthotely jsou tedy v menšině, je to spíše prémiová služba.

Comments


bottom of page