top of page

Bohemian Empire Champions Fund zažívá mimořádný rok

Letošní rok je pro většinu investorů mimořádně složitý – velké množství investičních nástrojů, včetně těch konzervativnějších, je nyní v minusu. To ovšem není případ některých dobře nastavených fondů kvalifikovaných investorů. Patří mezi ně i Bohemian Empire Champions Fund, jehož cílem je generovat kladný výnos ,,za každého počasí‘‘, tedy vydělávat, ať už trhy rostou, nebo klesají, což se mu letos opravdu daří.


Fond je aktivně spravovaný hlavním portfolio manažerem Štěpánem Pírkem a využívá širokou paletu burzovně obchodovaných nástrojů, jako jsou akcie, komodity, dluhopisy a další. Část majetku tvořenou komoditami (přibližně 20–30 %) nechává fond spravovat profesionálními americkými správci, z jejichž úspěšných aktivních strategií od 80. let těží i další investiční fondy, finanční instituce či jiní movití investoři. Aktuálně takto spravují majetek přesahující jednu miliardu dolarů.


Podle oficiálních zdrojů na stránkách společnosti Conseq, která výkonnost tohoto fondu pravidelně zveřejňuje, je jeho zhodnocení od začátku roku +18,26 %.


Vývoj výnosu Bohemian Empire Champions Fund v roce 2022
Vývoj výnosu Bohemian Empire Champions Fund v roce 2022

Jak Champions Fund letošního zhodnocení dosáhl?

Největším tahounem v prvním pololetí 2022 byly právě zmíněné aktivně řízené komoditní obchody (tzv. managed futures). Protože mohou spekulovat na růst i na pokles, dokázaly využít propadů akciových indexů a dluhopisů a vedle toho vydělávat na růstu cen energií (např. ropy, plynu) a dalších komodit. Tyto strategie generovaly výnos i v minulých krizích: např. při dot.com bublině (rok 2002) nebo při finanční krizi (2008) činily jejich výnosy kolem 50 %.


Akciovou složku, kterou tvoří především dlouhodobě držené americké akciové indexy, se tento rok hlavní portfolio manažer snažil hedgeovat např. shortováním těch akcií nebo ETF fondů, které delší dobu před nástupem propadů považoval za předražené. Celkovou akciovou alokaci zároveň fond držel často na nižších úrovních než v minulosti.


V červnu fond poprvé od svého založení nakupoval dluhopisy, a to poté, co v první polovině roku zaznamenaly velké propady, čímž globální dluhopisové trhy vymazaly desetiletý růst cen. Fond pak následně využil letního růstu cen těchto dluhopisů.


Zisky fondu letos trochu tlumilo držení burzovních komoditních kontraktů na zlato a stříbro s očekáváním jejich cenového vzestupu, který se přes všechny letošní události plně nedostavil.


Závěr

Obecně lze říct, že Bohemian Empire Champions Fundu se letos dařilo zejména díky aktivnímu řízení hlavního portfolio manažera, který dokázal dobře kombinovat různé třídy aktiv, jež fond ve své investiční strategii využívá. Fond je určen pro kvalifikované investory. Případnou investici do něj doporučujeme konzultovat s vaším investičním poradcem, případně se samozřejmě můžete obrátit na nás.

Comments


bottom of page