top of page

Kdo krotí inflaci? ČNB. Jak? Zvyšováním sazeb.

Aktualizováno: 31. 5. 2022

V České republice se již od léta 2021 dostávají do centra pozornosti (samozřejmě kromě onemocnění covid-19 a všeho, co s ním souvisí) dvě ekonomická témata – inflace a úrokové sazby, které Česká národní banka zvyšuje tempem dosud nevídaným. Obě témata spolu úzce souvisejí a prostřednictvím našich peněženek se dotýkají nás všech, ne každý jim rozumí a chápe, oč se vlastně ČNB svými razantními kroky snaží.


Inflace

Inflace zjednodušeně znamená, že ceny zboží a služeb rostou. Jako výklad dobře poslouží třeba vysvětlení Evropské centrální banky [odkaz]. Jen pro úplnost – pokud by ceny klesaly, hovoříme o deflaci.

Meziměsíční vývoj inflace od 2014 do ledna 2022
Zdroj: Český statistický úřad

Inflace má na svědomí dva nemilé úkazy.

  1. Kromě toho, že díky inflaci platíme rok co rok (ba měsíc co měsíc) vyšší ceny za to, co kupujeme [spočítejte si svoji vlastní „osobní“ inflaci],

  2. peníze, které jsme ušetřili a neutratili, ztrácejí reálnou hodnotu.

Pro ilustraci druhého uvedeného jednoduchý příklad: Pokud jste měli v lednu 2021 ušetřený 1 milion korun a rozhodli jste se, že jej utratíte až za rok, v únoru 2022 jste byli nemile překvapeni. Reálná hodnota těchto peněz byla po 12 měsících jen 909 918 Kč (1 000 000 / (1 + 0,099), protože meziroční míra inflace v lednu 2022 dosáhla 9,9 %.


Co způsobuje inflaci

Už jsme si vysvětlili, co vlastně inflace je. Proč ale vzniká? Proč mají zboží a služby tendenci zdražovat? Tato otázka je daleko komplexnější a je rozdíl, zda se na ni díváme z pohledu několika měsíců, nebo několika let. Jednou ze zásadních (dlouhodobých) příčin inflace je však každopádně růst množství peněz v ekonomice [odkaz].


Jak vznikají peníze

Informace o vlivu nárůstu množství peněz v ekonomice na inflaci nás samozřejmě vede k další otázce. Jak vlastně vznikají (a zanikají) peníze? A pokud je jich hodně a způsobují inflaci, proč někdo „nezařídí” snížení jejich množství? Jde o to, že peníze (tedy přesněji bezhotovostní peníze) vznikají tak, že si někdo v bance vezme úvěr. Poskytnutím úvěru bankou peníze vzniknou a jeho splacením zase zaniknou [odkaz]. Centrální banky nemohou přímo ovlivnit aktuální množství peněz v ekonomice.


Role centrálních bank

Jednou z klíčových rolí centrálních bank je přitom „hlídání cenové hladiny“, tedy to, aby se inflace „neutrhla ze řetězu“. A centrální banky na to mají své nástroje. Jedním z nich jsou úrokové sazby.

Vývoj klíčové 2týdenní repo sazby
Zdroj dat: Česká národní banka

Úspory

Dalším důležitým prvkem, který v „krocení“ inflace zvyšováním úrokových sazeb hraje roli, jsou úspory a úroky z vkladů. Teorie říká, že pokud úroky v bankách rostou, porostou i úspory. Tedy že lidé by měli mít menší tendenci utrácet a trochu větší chuť spořit. A když nenakupují, nevytvářejí tlak na růst cen ani si nepořizují úvěry, aby získali peníze na tyto nákupy.


Zvyšování sazeb v zájmu snižování inflace

Jak jsme si tedy vysvětlili, centrální banka zvýšením úrokových sazeb usiluje o utlumení úvěrů a naopak zvýšení úspor, což by mělo vést k menšímu množství peněz v ekonomice (menšímu množství úvěrů), tedy i ke snížení inflace.

Ekonomická teorie vlivu úrokových sazeb na inflaci

Co když ČNB chce inflaci naopak zvýšit?

Vše popsané funguje samozřejmě oběma směry. V současnosti tedy ČNB úrokové sazby zvyšuje, aby zkrotila inflaci. Pokud se ale centrální bance zdá, že je inflace příliš nízká, a chce ji zvýšit, postupuje přesně opačně, tedy úrokové sazby snižuje. Přesně toho jsme byli svědky mezi roky 2012 a 2017. Proč by měla centrální banka mít vůbec zájem inflaci zvyšovat, je téma na jiný článek.


Co z toho plyne pro běžného investora

Důležité je, uvědomit si, že inflace, úrokové sazby a další jevy ve světě financí mohou být velmi dynamické. A je proto potřeba sledovat, co se děje a v případě potřeby být připraven vhodně reagovat. Nebo si najít důvěryhodného poradce, který bude tyto otázky řešit za vás.


Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page